Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Projekt Brodski

Termin: 06.12.2013 - 08.12.2013
Miejsce: Aula Collegium Novum UJ
Organizator: Sekcja Literatury Koła Wschodniego przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego
Witryna internetowa: http://www.projektbrodski.pl/

O Konferencji

W 1993 roku Josif Brodski spotkał się z czytelnikami w Polsce po raz ostatni. Podczas jego pobytu w Katowicach otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Śląskiego. W związku z przypadającą na rok 2013 dwudziestą rocznicą tego wydarzenia, Sekcja Literatury Koła Wschodniego przy Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego stworzyła projekt pod nazwą Projekt Brodski, mający na celu przypomnienie sylwetki i twórczości rosyjskiego noblisty.

Najważniejszym wydarzeniem w ramach Projektu Brodski jest międzynarodowa interdyscyplinarna konferencja naukowa „Wrócić tam, gdzie nie było się dwadzieścia lat – Josifa Brodskiego powroty z historii", która będzie mieć miejsce w Krakowie w auli Collegium Novum Uniwersytetu Jagiellońskiego w dniach od 6 do 8 grudnia 2013 roku. Konferencja została objęta patronatem honorowym Dziekana Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i Dziekana Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Śląskiego.

Naszymi gośćmi będą m.in. dr Zakhar Ishov z Yale University, dr Sanna Turoma z University of Helsinki oraz Alexandra Berlina z Universität Duisburg-Essen. Daje to szansę na konfrontację różnych metod badawczych oraz odmiennych interpretacji wielopłaszczyznowej twórczości Brodskiego. Zależy nam przede wszystkim na odczytaniach niebanalnych i takich, które mogą otworzyć nowy rozdział recepcji Brodskiego w Polsce.

Część trzeciego dnia konferencji poświęcona będzie wystąpieniom studentów, absolwentów studiów wyższych oraz doktorantów, których również zapraszamy do uczestnictwa. Pozwoli to na zaprezentowanie swoich interpretacji w gronie uznanych badaczy literatury.

Bloki tematyczne:

  • Brodski w Rosji (rosyjskojęzyczna twórczość poety, doświadczenie Rosji i związki z kulturą rosyjską),
  • Brodski w podróży (twórczość poruszająca tematykę podróży, przestrzeni i czasu),
  • Brodski w Ameryce (anglojęzyczna twórczość poetycka i eseistyczna, związki z kulturą anglosaską),
  • Brodski w Polsce (obecność Brodskiego w literaturze polskiej).

Chętnych, by wziąć udział w konferencji, prosimy o wypełnienie formularza zgłoszeniowego na stronie www.projektbrodski.pl(zakładka: Konferencja Naukowa / Formularz) do 15 listopada 2013r. Formularz pozwala na zamieszczenie wszelkich niezbędnych informacji o sobie, a także abstraktu (100-250 słów), na podstawie którego wybrani zostaną uczestnicy. Do 24 listopada 2013r. odpowiemy na wszystkie zgłoszenia drogą mailową.

Na każde wystąpienie przewidywane jest 20 minut. 
Organizatorzy planują zamieszczenie najciekawszych referatów w tomie pokonferencyjnym.

Opłata konferencyjna wynosi 200 zł. Opłata konferencyjna dla studentów, absolwentów studiów wyższych i doktorantów wynosi 100 zł. Wszelkie dane dotyczące wpłaty można znaleźć w regulaminie konferencji zamieszczonym na stronie www.projektbrodski.pl. W ramach opłaty konferencyjnej zapewniamy catering i materiały promocyjne. Organizatorzy nie pokrywają kosztów noclegów, ale mogą służyć pomocą w ich znalezieniu.

Konferencji towarzyszył będzie specjalistyczny panel translatologiczny z udziałem polskich i zagranicznych tłumaczy oraz literaturoznawców. Panel będzie poświęcony zagadnieniom przekładu literackiego, self-translation oraz roli tłumacza w tworzeniu literatury w kontekście twórczości Brodskiego.

Data opublikowania: 06.12.2013
Osoba publikująca: Monika Curyło