Stanowisko Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego

Stanowisko Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego w związku z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę

Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego w pełni popiera oświadczenie Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich, Rady Głównej Nauki i Szkolnictwa Wyższego, Polskiej Akademii Nauk, konferencji szkół zawodowych, organizacji doktoranckich i studenckich reprezentujących polskie środowisko akademickie, opublikowane 24 lutego 2022 r. w związku z agresją zbrojną Rosji na Ukrainę.

Stanowczo potępiamy ten niewyobrażalny akt przemocy wobec wolnego i suwerennego państwa. Wyrażamy sprzeciw wobec działań, które nie powinny mieć miejsca we współczesnym świecie. Zapewniamy o pełnej  solidarności  z całym narodem ukraińskim.

Naszym moralnym obowiązkiem jest okazanie wszelkiej możliwej pomocy całej społeczności ukraińskiej, zarówno osobom pozostającym na terenie Ukrainy, licznym rzeszom uchodźców, jak i Ukraińcom studiującym, pracującym i mieszkającym w Polsce.

W tych dramatycznych dniach dla narodu ukraińskiego i całego współczesnego świata Senat Uniwersytetu Jagiellońskiego  zwraca się z  apelem  do środowisk akademickich  i naukowych Federacji Rosyjskiej o stanowcze i jednoznaczne potępienie wojny prowadzonej przeciw Ukrainie. Jesteśmy przekonani, że badania naukowe i kształcenie kolejnych pokoleń winny służyć przede wszystkim dobru ludzkości, a nie wspieraniu działań wymierzonych przeciwko innym narodom. Uważamy, że jednoznaczny głos sprzeciwu wobec zbrojnych działań prowadzonych przez Rosję na Ukrainie i apel o rozpoczęcie rozmów pokojowych może mieć wielkie znaczenie dla światowego pokoju.

Do czasu zakończenia działań zbrojnych i wycofania wojsk rosyjskich z terenu Ukrainy, Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, otrzymując pełne poparcie Senatu, wstrzymuje współpracę z rosyjskimi uczelniami i ośrodkami badawczymi.

Сенат Ягеллонського університету Позиція у зв’язку з військовою агресією Росії проти України

Сенат Ягеллонського університету повністю підтримує заяву Конференції ректорів вищих навчальних закладів Польщі, Головної ради науки і вищої освіти, Польської академії наук, Конференцій професійно-технічних вищих навчальних закладів, організацій аспірантів та студентів, що представляють польську академічну спільноту, оприлюднену 24 лютого 2022 року з приводу збройної агресії Росії проти України.

Ми рішуче засуджуємо цей жахливий акт насильства проти вільної та суверенної держави. Висловлюємо свій спротив діям, які не повинні статися в сучасному світі. Декларуємо нашу повну солідарність з усім українським народом.

Наш моральний обов’язок – надавати будь-яку можливу допомогу всьому українському суспільству, як людям, що перебувають в Україні, численним біженцям, так і українцям, які навчаються, працюють і живуть у Польщі.

У ці драматичні для українського народу та всього сучасного світу дні Сенат Ягеллонського університету звертається до академічних і наукових кіл Російської Федерації з закликом твердо і однозначно засудити розв’язану війну проти України. Ми переконані, що наукові дослідження та навчання чергових поколінь мають іти, перш за все, на благо людства, а не на те, щоб підтримувати дії проти інших народів. Уважаємо, що недвозначний голос спротиву військовим діям, які Росія здійснює в Україні, та заклик починати мирні переговори можуть мати велике значення для миру в усьому світі.

Доки не закінчаться бойові дії, а російські війська не будуть виведені з України, Ректор Ягеллонського університету, заручившися беззастережною підтримкою Сенату, призупиняє співпрацю з російськими університетами та науковими центрами Росії.

Краків, 28 лютого 2022 року